Witajcie moi Mili,
dzisiaj zaprezentuję wam słowniczek dla początkujących kolekcjonerów My Little Pony. Sama kiedyś zaczynałam zbierać i bez pomocy innych kolekcjonerek (tu serdecznie pozdrawiam Zuzz, Hope i Langivę) nie dałabym sobie rady. Postanowiłam, że jak podzielę się z wami moją wiedzą na blogu to unikniecie wielu problemów i nieporozumień.
skróty:
- MLP - My Little Pony - seria zabawek, konkretnie małych winylowych kucyków w pastelowych kolorach, wyprodukowanych po raz pierwszy przez firmę Hasbro w 1982 roku.
- G1 - inaczej generacja pierwsza, czyli zabawki produkowane w latach 1982-1992.
- G2 - inaczej generacja druga, czyli zabawki produkowane w latach 1997 - 2003, ze względu na różnicę wyglądy w stosunku do pierwszej generacji produktu zostały wypuszczone jedynie na rynek europejski. Jako jedyna nie posiada swojej kreskówki telewizyjnej.
- G3 - inaczej generacja trzecia, produkowana w latach 2003-2010
- G3,5 - kucyki należące do generacji trzeciej ale wyglądem przypominające kucyki bobasy
- G4 - generacja produkowana od 2010 roku, której kreskówka przyniosła największą popularność.
- G4,5 - kucyki produkowane od momentu premiery filmu My Little Pony The Movie. Formalnie nie są nową generacją ale posiadają nowe moldy i więcej zabawek stworzeń z filmu, jednak przez kolekcjonerów uznawane są za generacje pośrednią między G4 a nową, która dopiero nadejdzie.
- MOLD - to nic innego jak kształty figurek w danej generacji, na pewno zauważyliście, że wiele kucyków ma ten sam kształt a różnią się jedynie kolorami.
- NIRVANA - to kucyki generacji pierwszej produkowane do innych krajów niż Stany Zjednoczone.
- EXCLUSIVE - kucyki generacji trzeciej i czwartej wyprodukowane ze względu na szczególne okoliczności np.: kucyki urodzinowe, kucyki z których dochód został przekazany na cele charytatywne, kucyki z ComiCon'u czy kucyki produkowane dla konkretnych sklepów (ToysRUs, Wallmart).
pytania:
- Jak sprawdzić czy mój kucyk jest oryginalny?
Każdy oryginalny kucyk wyprodukowany przez firmę Hasbro, ma pod kopytami nazwę firmy, rok produkcji oraz kraj produkcji.
- Czy kucyki pod kopytami mają rok produkcji?
Nie. Kucyki pod kopytami mają rok produkcji danego moldu, a nie produkcji danego kucyka.
- Czy nazwa kraju jaki kucyk ma pod kopytami to nazwa rynku na który został on wypuszczony?
Nie. W związku z tym, że większość kucyków na rynek amerykański ma napisane MADE IN CHINA albo MADE IN HONG KONG. Zaś nirwany mają nazwy krajów w których zostały wyprodukowane np.: ITALY, FRANCE, MACAU. Niestety jest też wyjątek od tej reguły. Kucyki wyprodukowane na rynek holenderski, niemiecki i angielski mają zazwyczaj pod kopytkami MADE IN CHINA, zdecydowanie rzadziej MADE IN HONG KONG, a kucyki hiszpańskie w ogóle nie mają pod kopytkami kraju produkcji.
- Dlaczego ceny kucyków w Polsce mają taką dużą rozpiętość?
Wynika to głównie ze względu na przemiany ustrojowo-ekonomiczne, Polska od lat 80 była w tyle za innymi krajami. Kucyki G1 były dostępne tylko w Pewex'ach lub od zagranicznych krewnych. Polska nie jest krajem, który hołduje dawanie przedmiotom drugiego życia i niestety w większości wszystko się wyrzuca. Dopiero od momentu powstania portalów sprzedażowych coś zaczęło się rodzić w tej dziedzinie. Niestety często sprzedawcy nie mają wiedzy na temat tego co sprzedają, w efekcie czego jedni chcą za dużo, a inni za mało. Niestety też często jest tak, że cena nijak się ma do stanu danego przedmiotu, bądź jego dostępności. Stąd ta rozpiętość cen. W Polsce kolekcjonerów starych zabawek przybywa coraz więcej ale udzielają się głównie internetowo. Wydaje mi się że dopóki nie powstaną jakieś konwenty, to nic w tej materii się nie zmieni.
Ode mnie to na razie tyle. Mam nadzieję, że post będzie pomocny. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania śmiało piszcie w komentarzach, chętnie odpowiem i doradzę.
buziaki
G1 to kuce z mojego dzieciństwa. Bezskutecznie o nich wtedy marzyłam i trzeba się było ukontentować fakie o włosach kiepskiego sortu. Pamiętam jak te nieszczęsne grzywy i ogony mechaciły się paskudnie po kilku czesaniach i jedynym wyjściem było podcinanie zwatowiałych końcówek.
OdpowiedzUsuńTeraz za kucami wprost przepada moja córeczka, miłośniczka G3, która nie znosi współczesnych MLP i zdecydowanie woli te "grubsze" kuce :)
To najwspanialsze kiedy można przeżywać swoje przygody wraz z następnym pokoleniem. <3 ja w dzieciństwie miałam tylko 3 G1 przywiezione przez tatę zza granicy ale o marnym stanie niestety. Ja zbieram wszystkie generacje ale jak wiadomo niektóre kuce kocha się bardziej, a inne mniej ;)
OdpowiedzUsuń